Zvyky a tradície Veľkej noci

27
mar
Zvyky a tradície Veľkej noci

Pred chvíľou sme riešili problém čo komu kúpiť, aké koláče napiecť a cítili sme vianočnú atmosféru. A teraz? Vymýšľame ako najrýchlejšie ujsť pred oblievačmi. :-)

I keď počasie vonku na to nevyzerá, blíži sa Veľká noc. Je tu čas bahniatok, maľovania vajíčok a zapletania korbáčov. Tieto sviatky sú stále vo veľkej obľube aj  medzi študentmi, pretože to znamená, že majú štyri dni voľna, ktoré využívajú na návštevy svojich blízkych.

História Veľkej noci

Pre kresťanov znamená príliš mnoho, pretože tieto dni sú pre nich oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tieto sviatky majú pomenovanie aj “Pésach”, čo znamená prechod alebo obídenie. Je to vlastne symbolika prechodu z hriechu do života Božej milosti, ktorú zabezpečil Ježiš Kristus svojou smrťou.

Zvyky a tradícievelka-noc

Keďže u nás je to sviatok skôr kresťanský, preto sa zvyklosti dodržujú hlavne v miestach, kde je väčší počet veriacich. Slávnosti začínajú už na Zelený štvrtok, nasleduje Veľký piatok s pôstom, Biela sobota a veľkonočná nedeľa sa vyznačuje oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Na veľkonočný pondelok sa neteší mnoho dievčat, pretože sa nesie v znamení šibania a oblievania.

V mnohých krajinách nemajú až tak kresťanský rozmer tieto dni. V Maďarsku, v minulosti väčšina dievčat končilo v rybníku, ale teraz sa to nahradilo novým trendom a to voňavkou. V Rakúsku rodičia počas noci poschovávajú v dome a na záhrade čokoládové vajíčka. Tie na druhý deň hľadajú deti a zbierajú do košíkov. Toto je zvykom aj v Británii, či USA. Rusi cez sviatky konzumujú všetky svoje jedla studené a Fíni zas organizujú niečo ako maškarný bál pričom hlavným motívom sú príbehy o čarodejniciach. Typické pre Grékov je vyhadzovanie džbánov z okien a balkónov a vďaka tomu hluku vyjadrujú radosť zo zmŕtvychvstania. V Lotyšsku si členovia rodiny medzi sebou ťukajú vajíčka a pokiaľ sa škrupina nezničí, tak to znamená, že sa dožijú vysokého veku.

Na čele v bizarnosti je Nórsko, kde počas veľkej noci riešia rôzne prípady vrážd. V televíziách chodia rôzne filmy a seriály, v novinách nájdete samé kriminálne články alebo dokonca je príbeh vytlačený aj na škatuli od mlieka.

Chceli by ste vyskúšať aké to je žiť v Nórsku alebo v Grécku a vyhádzať staré nádoby z okna? Či Vám stačia naše zvyky a tradície a skôr obľubujete oblievačku a šibanie?


Módne doplnky Online Nahoďte sa elegantne s Merry.sk

Široká ponuka nádherných šiat

Široká ponuka nádherných šiat

25 spôsobov ako si uviazať šatku

Dámsky klub Online

Kategórie