Žihľava – kráľovná jarnej očisty

06
mar
Žihľava – kráľovná jarnej očisty

V článku Liečivé bylinky a ich účinky sme si okrajovo spomenuli aj rastlinu Pŕhľava dvojdomá. Táto rastlina má mnoho využití. Naše staré mamy ju nazývali žihľava alebo pokriva.

Kde ju nájdeme?

Na Slovensku sa nachádza na celom území a vo všetkých výškových stupňoch. Najčastejšie sa táto bylinka nachádza v húštinách, pri plotoch a na miestach s vlhkou pôdou. Hojne rastie na miestach, kde dochádza k hnilobným procesom alebo kde je veľké nahromadenie biomasy, na pobrežných porastoch pozdĺž ciest, vo vlhkých lesoch.

Zber a uskladnenie

Z Pŕhľavy dvojdomej sa pripravuje najmä čaj. Vňať a listy žihľavy sa zbierajú od apríla do septembra a to najmä na kralovna-jarnej-ocistyjar a na začiatku jesene, keď je ešte mladá a nekvitne. Pŕhľavu je najlepšie sušiť na tienistom mieste, pri maximálnej teplote 60°C, pomerne rýchlo, aby ostala zelená. Listy, ktoré zostali po usušení čierne vyhodíme, keďže už sú znehodnotené. Rastlina sa môže uchovávať takmer rok na liečebné účely, nakoľko potom stráca svoje účinky. Usušenú pŕhľavu dostať kúpiť aj v obchodoch so zdravou výživou.

Ako nám môže pomôcť?

Listy majú protizápalový a hojivý účinok, regenerujú poškodenú pokožku po popálení a úrazom. Lieči aj pri chronických problémoch kože ako sú napríklad ekzémy, vredy či akné. Ak trpíte nedostatočnou činnosťou tráviacich orgánov, tak žihľava Vám bude vynikajúcim priateľom.  Pomáha aj pri nedostatku železa, strate krvi alebo pred vyčerpaním. Táto jedinečná rastlina má zásluhu aj pri kráse našich vlasov. Ak trpíte nadmerným vypadávaním, zvýšenej tvorbe lupín, tak sa odporúča si zrobiť žihľavový čaj a po umytí vlasov si ešte raz hlavu prepláchnuť týmto čajom, prípadne vtierať si do vlasovej pokožky šťavu zo žihľavy 2 – 3 razy do týždňa.

No čo si myslíte o tejto kráľovnej jarnej očisty? Táto bylina pomôže vo všetkých smeroch a určite nie je zbytočné ju mať doma.


Módne doplnky Online Nahoďte sa elegantne s Merry.sk

Široká ponuka nádherných šiat

Široká ponuka nádherných šiat

25 spôsobov ako si uviazať šatku

Dámsky klub Online

Kategórie